Honda sætter den højeste rekord nogensinde i den globale bilproduktion for den første halvdel af skatteåret.
Honda satte den højeste rekord nogensinde i den globale bilproduktion for den første halvdel af skatteåret, hvor de oplevede en stigning år-for-år til 1.966.778 enheder (en stigning på 2,9% sammenlignet med den samme periode forrige år) for femte år i træk.
Produktionen uden for Japan steg til 1.360.844 enheder (en stigning på 6,8%) for den samme periode, hvilket sætter den største rekord for den første halvdel af skatteåret.
Koncernregnskabssammendrag for den første halvdel af skatteåret med afslutning d. 30. september 2008.
Honda-koncernens nettosalg og anden driftsomsætning beløb sig til JPY 5.694,0 milliarder, et fald på 3,5% sammenlignet med den samme periode for et år siden, grundet faktorer som bl.a. indvirkningen af vekselkursen. Stamaktier i indkomsten fra associerede selskaber blev sammenlagt til JPY 65,4 milliarder, en stigning på 3,5% sammenlignet med den samme periode for et år siden, hvilket steg i den første halvdel af skatteåret for 9. år i træk og satte den højeste rekord nogensinde for den første halvdel af et vilkårligt skatteår.
For den første halvdel af skatteåret var Honda-koncernens enhedssalg på 5,608 millioner motorcykelenheder (+22,3% sammenlignet med den samme periode forrige år), 1,897 millioner bilenheder (+0,7%) og 2,541 millioner kraftige produktenheder (- 8,8%).
ASIMO velkommer den tyrkiske handels- og industriminister til mobilshowet Istanbul International Auto Show 2008.
Den nye ASIMO rejste for nylig til Tyrkiet for at deltage i automobilshowet Istanbul International Auto Show 2008 (d. 10.-19. oktober). Den tyrkiske handels- og industriminister Zafer Caglayan deltog i den officielle åbningsceremoni af showet såvel som i Hondas pressekonference. Ministeren mødte også ASIMO, som efter en demonstration af sine nyeste egenskaber, bød hr. Caglayan velkommen til Honda-standen med et håndtryk.
Produktionen starter på Hondas anden automobilfabrik i Thailand.
Honda, som er Thailands andenstørste producent og eksportør af passagerbiler, annoncerede, at produktionen er startet på virksomhedens anden nyligt idrifttagede automobilfabrik i verdensklasse, som er bygget ved siden af deres anden produktionsfacilitet i Ayutthaya-provinsen i Thailand. Honda har investeret mere end Bht. 6,2 milliarder i deres anden produktionsfacilitet i Thailand. Den dækker et område på ca. 150.000m2, og den nye automobilfabrik vil beskæftige yderligere 2.200 Honda-medarbejdere og fordoble deres årlige produktionskapacitet til 240.000 enheder.
Honda skal bygge et nyt automobilstransmissionsanlæg på fabrikken i Hamamatsu.
I sidste måned annoncerede Honda deres planer om at bygge et nyt automobiltransmissionsanlæg på deres fabrik i Hamamatsu i Japan for at styrke produktionen af automatiske gearkasser til biler (AT) og kontinuerligt variable gearkasser (CVT), så de kan imødekomme den stigende globale efterspørgsel. Med den nye fabrik vil den årlige produktionskapacitet for AT- og CVT-gearkasser på Hamamatsu-fabrikken stige fra de nuværende 700.000 enheder til 1,1 million enheder. Den nye fabrik planlægges at være i drift før 2010, og relaterede investeringer forventes at nå til omkring 14 milliarder yen.
Glæd en af dine venner med denne artikel, hvis du mener, den kan have interesse for ham eller hende - klik i starten af artiklen - Send artikel - Skriv den relevante e-mail adresse og send samtidig en lille hilsen.