Subaru satser videre og præsenterer Legacy Concept i Detroit.
En af de lysende stjerner på North American International Auto Show 2009 vil være Subaru Legacy Concept. NAIAS 2009 i Detroit er åben for publikum fra den 17. – 25. januar i det nye år.
Legacy Concept viser vejen for den kommende generation Legacy Sedan. Konceptet bygger på en gennemprøvet Subaru-teknik og den har en 3.6-liters 6-cylindret boxermotor under hjelmen og naturligvis Subarus symmetriske drivline. Den karakteristiske front og de brede skærmkasser giver bilen pondus samtidigt med at interiøret spår om høj komfort og præges af eksklusive materialevalg.
annonce - klik på logo
Glæd en af dine venner med denne artikel, hvis du mener, den kan have interesse for ham eller hende - klik i starten af artiklen - Send artikel - Skriv den relevante e-mail adresse og send samtidig en lille hilsen.
Subaru Legacy blev introduceret i 1989 og fejrer altså 20 års fødselsdag i 2009. Bilen produceres i Gunma, Japan samt for det amerikanske marked i Lafayette, Indiana, USA. Totalt op til november 2008 er der blevet produceret mere end 3,8 millioner eksemplarer.
Legacy har i løbet af sine 20 år modtaget mængder af udmærkelser for sin høje kvalitet og sikkerhed på alle markeder, samtidigt med at journalister verden over har rost modellens køregenskaber og høje kvalitet.